Historia grafiki komputerowej

Grafika komputerowaPojęcie grafiki komputerowej powstało w latach 60-tych XX wieku. Wtedy też dostęp do tej nowoczesnej technologii miały tylko nieliczne podmioty.

Początki grafiki komputerowej

Nie można jednoznacznie określić, w którym roku powstała grafika komputerowa. Pierwsze wizualizacje pojawiły się wraz z komputerami cyfrowymi. Należy zaznaczyć, że początkowo były to urządzenia o ogromnych rozmiarach, które kosztowały majątek. Z tego względu wykorzystywano je przede wszystkim w wojsku, instytucjach badawczych oraz naukowych. Szacuje się, że początki grafiki komputerowej przypadają na lata 50-te XX wieku. Rozwój technologii cyfrowej zawdzięczamy głównie Stanom Zjednoczonym Ameryki Północnej. Wizualizacje (przedstawiane jeszcze na komputerach analogowych) dotyczyły projektów wojskowych. Mowa tutaj w szczególności o symulatorach lotniczych.

Termin computer graphics, wywodzi się z lat 60-tych XX wieku. Jego twórcą jest William Fetter - artysta, który zatrudnił się w fabryce samolotów. W roku 1962 powstał program o nazwie Sketchpad, który umożliwiał tworzenie wizualizacji poprzez zastosowanie linii, a także figur geometrycznych. Był to przełomowy moment w historii grafiki komputerowej.

Rozwój grafiki komputerowej

Przez kolejne lata sukcesywnie pracowano nad rozwojem obrazów cyfrowych. W latach 70-tych XX wieku pierwszy raz stworzono trójwymiarową wizualizację ludzkiej twarzy. Twórcą projektu był Frederick Parke. W roku 1977 powstał 3D Core Graphics System, czyli program, który zapoczątkował modelowanie 3D.

W latach 80-tych XX wieku powołano specjalne stacje robocze (m.in. Orca 1000, 2000 i 3000), które zajmowały się tworzeniem obrazów cyfrowych. Na rynek wypuszczono popularne oprogramowanie, takie jak np. MacDraw, Adobe Illustrator, Photon Paint i Deluxe Paint. W latach 90-tych XX wieku postawiono głównie na rozwój grafiki trójwymiarowej. To właśnie wtedy powstały świetnie znany gry komputowe, czy też filmy animowane, które wykorzystywały tę technologię.

W roku 1989 pojawił się program CorelDraw. Rok później wydano Paint Shop Pro. Twórcy rozwijali programy graficzne Adobe Photoshop i Illustrator. Warto wspomnieć również o marce Yost Group, która stworzyła 3D Studio. Kolejna wersja oprogramowania nosiła nazwę 3D Studio MAX (odpowiada za nie marka Autodesk). Służyło ono do realizacji projektów marketingowych, gier komputerowych, wizualizacji architektonicznych.