Sztuczna inteligencja w Polsce - przykład, inwestowanie

Sztuczna inteligencjaNa chwilę obecną na świecie jest ok. 20 mln programistów, co przekłada się w znaczący sposób na postęp technologiczny oraz rozwój sztucznej inteligencji, która już dawno jest wśród nas.

Samo posiadanie telefonu komórkowego jest jedną z oznak, że mamy do czynienia z nią na co dzień, na przykład uzupełnianie zapytania w przeglądarce. Warto zatem wiedzieć jak działa sztuczna inteligencja i czym różni się od standardowych programów komputerowych, z których codziennie korzystamy.

Sztuczna inteligencja a program komputerowy

Program komputerowy to sekwencja symboli opisująca realizowanie obliczeń zgodnie z pewnymi regułami zwanymi językiem programowania. Sztuczna inteligencja natomiast jest dziedziną wiedzy obejmującą logikę, sieci neuronowe, sztuczne życie i robotykę. Jest również działem informatyki, który zajmuje się tworzeniem modeli zachowań inteligentnych oraz programów komputerowych symulujących te zachowania. Tak ogólnie należy stwierdzić, że sztuczną inteligencję należy po prostu nauczyć jakie odpowiedzi powinna podawać, proces tej nauki nazywany jest uczeniem maszynowym, co prowadzi do stworzenia programu, który będzie naśladował najbardziej rozwiniętą formę inteligencji człowieka.

Inwestowanie w sztuczną inteligencję

Inwestowanie w sztuczną inteligencję jest działaniem właściwym i przyszłościowym, ponieważ jest to jedna z dziedzin, która pozwoli na przewagę konkurencyjną w wielu sferach życia i gospodarki. Politycy w Polsce zauważyli potrzebę przeznaczenia środków i prac nad opisaną technologią, dlatego też powstaje polska strategia rozwoju sztucznej inteligencji. Jesienią 2018 roku rozpoczęły się prace związane z podjętym programem przy współudziale Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Powyższe prace i działania pozwolą na: ocenienie słabych i mocnych stron, przewagi konkurencyjnej i związanego z tym przeznaczenia środków finansowych. Działania mają również przyczynić się do skorzystania z własnych rozwiązań, wykorzystania potencjału polskich uczelni, znajdujących się tam naukowców i ich kreatywności. Na obecnym etapie nie stać nas na rozwiązania gotowe, które w tym zakresie istnieją na świecie. Określenie wysokości środków finansowych jest ciągle kwestią otwartą, związaną z posiadaniem wiedzy o tym w co można inwestować, aby uzyskać sukces przedsięwzięcia zaś przewidywany okres co do kierunków strategii na opisany etap prac został ustalony na rok.

Sztuczna inteligencja - przykład

Prace nad sztuczną inteligencją na świecie są bardzo zaawansowane, dla zobrazowania niech posłuży projekt "Virtual Human" tj. dane o pacjentach, które generuje obecny system opieki zdrowotnej (zdjęcia rentgenowskie, wyniki tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, EKG, informacje o przebytych lub trwających chorobach itp.). Konsorcjum CompBioMed współpracuje z największymi na świecie superkomputerami, od hiszpańskiego MareNostrum w Centrum Superkomputerowym w Barcelonie po amerykański, najszybszy na świecie Summit, którego pomysł to: "użyć superkomputera do zintegrowania informacji, abyś mógł podjąć bardziej świadomą decyzję i to na podstawie osoby, a nie jakiejś populacji".

Projekt ten składał się z 2 etapów:

 • W pierwszej fazie projekt skupiał się m. in. na algorytmach pomagających unikać złamań kości i na kodach komputerowych pozwalających ustalić, który lek będzie najskuteczniejszy w leczeniu i choć kilka części systemu jest gotowych, nie da się jeszcze złożyć całego "Wirtualnego Człowieka". Do tego niezbędne są jeszcze szybsze superkomputery o wysokiej wydajności i mocy pozwalającej symulować większe i bardziej złożone układy. Takie urządzenia są tworzone przez Chiny, Amerykę czy Japonię.
 • W realizowanej drugiej fazie projektu naukowcy są gotowi do szerszego zastosowania możliwości oraz przystąpienia do obliczeń w komputerach przyszłości np. komputerach kwantowych.

Sztuczna inteligencja w Polsce

W Polsce obecnie budowany jest kompleks ASSECO w Rzeszowie. Dyrektor Grzegorza Warzocha, Biura Projektów Unijnych ASSECO POLAND, w artykule "ASSECO stawia na rozwój sztucznej inteligencji. Nowy gmach i 400 ludzi" wskazał, że planowane jest stworzenie nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego, w którym powstaną warunki do wykorzystania wiedzy i potencjału najbardziej wykwalifikowanej kadry o różnych kompetencjach. W Centrum skupione mają zostać interdyscyplinarne zespoły badawcze, realizujące projekty R&D w najnowszych technologiach informatycznych m. in.

 • wykorzystujących sztuczną inteligencję,
 • zastosowania telemedycyny w: diagnostyce i leczeniu,
 • systemy elektromobilności oraz cyberbezpieczeństwa,
 • zastosowania technologii Internetu Rzeczy,
 • systemy sterowania dronami.

W wyniku realizowanych projektów mają być wdrażane innowacje dla sektora:

 • energetyki,
 • administracji publicznej,
 • sektora finansowego,
 • służby zdrowia,
 • telekomunikacji i mediów.

Nowy obiekt to powierzchnia ponad 5,8 tys. metrów kwadratowych, 5 kondygnacji naziemnych w tym kondygnacja techniczna. Poziom parteru to usytuowanie części reprezentacyjnej z holem oraz salami konferencyjnymi. Oprócz powierzchni biurowej zostanie również stworzona specjalnie zaprojektowana przestrzeń kreatywna do indywidualnej i zespołowej pracy twórczej. Wartość projektu brutto to ponad 80 mln zł i powstaje dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020, gdzie dofinansowanie rządowe inwestycji wynosi ponad 26 mln zł, zaś generalnym Wykonawcą jest rzeszowska spółka BESTA.

Obecnie w ramach European Robotics Week (ERW) w całej Europie odbywa się ok. tysiąca wydarzeń. W tym roku Poznań 16 listopada stanie się europejską stolicą robotyki, gdzie odbędzie się tzw. Wydarzenie Centralne ERW, w związku z czym odbędzie się szereg wykładów, warsztatów i pokazów, z których większość będzie otwarta dla nas wszystkich.

Oficjalne otwarcie ma nastąpić 14 listopada w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej z udziałem m. in. przedstawicieli wiodących firm i instytucji z branży robotyki przemysłowej, zaś w piątek 15 listopada rozpoczynają się wykłady i pokazy przeznaczone dla zgłoszonych wcześniej szkół i grup zorganizowanych. Jedną z propozycji jest otwarty panel dyskusyjny "Kobiety w robotyce i technologiach cyfrowych", w którym wezmą udział przedstawicielki tych sektorów ze Szwecji, Włoch, Finlandii, Rumunii, Bośni i Hercegowiny oraz Polski, prowadzony w języku angielskim a służący opracowaniu zaleceń w budowaniu cyfrowej i technologicznej przyszłości, związane z kobietami. Ponadto w sobotę 16 listopada będzie otwarta dla wszystkich wystawa z robotami przemysłowymi, kroczącymi i humanoidalnymi. Pojawią się również roboty firm PAL Robotics, autorów m. in. humanoidalnej maszyny Talos, oraz konstrukcje robotyczne międzynarodowego koncernu ABB. Polscy studenci, zaliczani do światowej czołówki w dziedzinie konstruowania robotów marsjańskich, zaprezentują też możliwości swoich łazików.

Do 9 września 2019 trwały konsultacje społeczne projektu "Polityki Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce na lata 2019 - 2027" o czym informowało Ministerstwo Cyfryzacji. Jak określono "kluczowym celem polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce na lata 2019 - 2027 jest zapewnienie Polsce możliwie istotnego miejsca w gospodarce światowej, która już w chwili obecnej jest, a w najbliższej przyszłości będzie kształtowany przez technologie i zastosowania sztucznej inteligencji" na co wskazał resort w komunikacie.

W ramach konsultacji, resort zbierał ewentualne propozycje zmian lub uzupełnienia "danymi istotnymi również ze społecznego lub gospodarczego punktu widzenia", gdyż według ocen resortu - stosowanie przez polskie firmy sztucznej inteligencji jest niezbędne do zbudowania silnego rynku wewnętrznego, a rozwój sztucznej inteligencji ma zapewnić Polsce możliwie istotne miejsce w gospodarce światowej.